Get Adobe Flash player

Uwaga! – Varroa Atakuje

Kochani pszczelarze każdy z Nas wie że podstawą prawidłowo prowadzonej pasieki, jest bardzo dokładnie zwalczanie pasożyta Varroa. Jest to nasz obowiązek wobec naszych podopiecznych  i podstaw dobrych  zbiorów miodu w przyszłym sezonie.
Doszły do Nas niepokojące wieści z terenu do wielu pszczelarzy. Po kontrolnym odymieniu kłębu pszczół, okazało się że nadal w ulach pomimo leczenia, jest dużo pasożytów.

Trudno wskazywać przyczyny – niedokładne leczenie, uodpornienie na leki, reinwazja z nieleczonych rodzin?

Koniecznie trzeba skontrolować poziom inwazji varrozy, spalamy tabletkę Apiwarolu, a na dennice kładziemy samoprzylepny papier. Chyba że dysponujemy dennicą do monitoringu varrozy, wtedy sprawa jest dużo prostsza.

Przypominam że 10 sztuk pasożytów które dożyją wiosny, pod koniec sierpnia ich populacja wzrośnie do 1000 sztuk.

Monitoring inwazji pasożytów w naszych pasiekach.

Monitoring inwazji pasożytów w naszych pasiekach.

4 Odpowiedzi na Uwaga! – Varroa Atakuje

 • Marcin Ś. mówi:

  Pozwolę wtrącić moje trzy grosze w tej sprawie. Zwalczanie warrozy do priorytetowe zadanie w mojej pasiece. Zaryzykuję stwierdzenie, że to najważniejsza sprawa w ówczesnym pszczelarzeniu. Znam wielu pszczelarzy dla których leczenie polega na dwukrotnym (często nawet jednokrotnym) odymieniu pszczół apiwarolem. Oczywiście bez kontroli osypu warroa. To wielki błąd, który skutkuję brakiem pszczół na wiosnę, a właściwie już późną jesienią. Dodatkowo tak „leczone ” pasieki są źródłem zakażenia wtórnego dla pasiek prowadzonych w sposób prawidłowy. Można tego uniknąć poprzez dokładny monitoring stopnia porażenia oraz skuteczności zwalczania. W mojej pasiece jako biologiczną metodę walki stosuję ramkę pracy w czasie sezonu oraz środki chemiczne jesienią. Zabiegi wykonuję do moment, kiedy ilość roztoczy w rodzinie spada do najwyżej kilku sztuk. Tylko takie rodziny rokują dobrą zimowlą i rozwojem na wiosnę. Kontrolę osypu przeprowadzam w ulach z dennicą osiatkowaną. Czasem wystarczą 3-4 zabiegi, ale w tym roku będzie pewnie ich 6-7. Ten rok jest wyjątkowy pod względem rozwoju warrozy. Problem dotyczy całej Polski. Moim zdaniem powodów jest kilka. Pierwszy z nich to bardzo słaba zima i wczesna wiosna. Obloty mieliśmy na początku lutego. Warroa miała czas na więcej cykli rozwojowych. Trzeba pamiętać, że każdy cykl to zwielokrotnienie ilości wyjściowej. Drugi powód ta jak już wspomniałem to lekceważące podejście wielu pszczelarzy do tego problemu, przez co prawidłowo leczone rodziny w pogodne dni, a takich mamy tej jesieni naprawdę wiele, przynoszą do uli spore ilości roztoczy. W dzisiejszej prasie czytałem o upadku całych pasiek w okolicy Oświęcimia z powodu wirusów. Zgadza się pszczoły wymarły z powodu wirusów ale pośrednio, bo bezpośrednią przyczyną była warroza. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest ona wektorem przenoszenia wirusów. Apeluję do wszystkich pszczelarzy o wzmożoną czujność, a przede wszystkim kontrolę skuteczności leczenia i dzielenie się publicznie ta wiedzą. To dla naszych pszczół wyjdzie na dobre. Pozdrawiam

 • Pszczoła mówi:

  Dziękujemy z ten szczegółowy opis problemu kolego Marcinie. Ja porównując zabiegi, które przeprowadzałem w kilku sezonach pszczelarskich, stwierdzam że całkiem nieźle wypada metoda opryskiwania pszczół 15% kwasem mlekowym, jest naprawdę skuteczna, nie pozostawia zanieczyszczeń w miodzie i wosku. Może nie być wystarczając, ale utrzymuje nam Varrozę na niskim poziomie do czasu kiedy możemy już wkroczyć z standardowymi lekami . Do jej zalet trzeba zaliczyć właśnie to że można ją przeprowadzać bardzo wcześnie.

  Pozdrawiam. Spokojnej zimowli Życzę. Daniel.

 • Pszczoła mówi:

  Mam tu jeszcze link do kolejnych niepokojących wieść – Nieznany Wirus

 • Krasnowo mówi:

  Skorzystałem z ostatnich ciepłych dni i jeszcze raz odymiłem, w większości rodzin Warroza się już nie sypie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>